Site Rengi

DOLAR 8,5602
EURO 10,1062
ALTIN 495,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 37°C
Sıcak
Hatay
37°C
Sıcak
Per 35°C
Cum 33°C
Cts 34°C
Paz 35°C

Çarşamba Konuşmalarında bu hafta Defne Değişim Hareketi ile kente dair…

Çarşamba Konuşmalarında bu hafta konuklarımız ‘’DEFNE BELEDİYESİ GİBİYİM HİÇBİR ŞEY YAPASIM YOK’’ esprisi halkta yerleşmiş somut bir algının espriye dönüşmüş halidir.” Diyerek bir sivil toplum hareketi olarak kurulan Defne Değişim Hareketi.
Kurulduğu günden bu yana kendisini hiç bir siyasi rant hedefi gütmeden defne ilçesinin kronik hale gelmiş sorunlarını çözmeye adamış olduğunu belirten Defne Değişim Hareketinden Mali müşavir Serdal Hasırcı ve Avukat Kerem Zeybekoğlu ile Hatay ve Defne ilçesine dair merak edilen konuları konuştuk.
Konuşmak üzere…

GAZİ İSMAİLOĞULLARI: DDH HANGİ İHTİYACIN ÜRÜNÜ OLARAK DOĞDU. KURULUŞU HAKIKINDA BİRAZ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Serdal Hasırcı: DDH ilçede yıllardır süregelen hizmetsizliğe, sahipsizliğe, rant kavgalarına, plansız ve özel imar kararlarına, şeffaf olmayan ihalelere karşı bir tepki olarak ortaya çıkmasının yanında bir türlü çözülmeyen alt yapı sorunlarının, mahallelerde yaşanan sorunların, çözüme kavuşması adına değişik meslek gruplarından oluşmuş bir sivil toplum hareketi olarak ortaya çıkmıştır. Yerel yönetimlere ve ilgililere sorunların çözümü konusunda gerçek anlamda baskı kurmak sorunları gündemde tutmak DDH’nin en temel amacıdır. Defne ilçesinde gerçek anlamda sadece halkla birlikte hareket eden bir oluşumun olmaması bu ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Defnedeki oluşumların genelinde kişilerde siyasi bir hesap veya bürokratik bir işleyiş vardır biz bunlardan farklı olarak her mahallenin kendine ait sorunlarının olduğunu ve sorunların çözüm noktasında ana öznenin o mahallenin insanı olduğuna inanarak bir araya gelmiş bulunmaktayız. Hiçbir siyasi partiye bağımlı olmadan Defne halkıyla birlikte örgütlü bir güç oluşturup aynı zamanda halktan insanların belediye yönetimlerinde olmalarını hedeflerimizden birisidir.
İkinci amaç; Defne ilçesinde toplumda yardımlaşma bilincinin güçlenmesini sağlamak, iyi insan ve iyi toplum inşasına hizmet etmek, yeni işbirliği modelleri ve projelerle çağdaş ve sürdürülebilir yardımlaşma ve dayanışma ağları oluşturmak, yerel kültürün korunarak günümüz teknolojik olanaklarıyla gelişmesine ve geleceğe taşınmasına katkı sağlamak, ihtiyaç sahibi kişilere yardımda bulunmak, daha yaşanılabilir bir defne için çalışmalar yapıp yerel yönetimlerle işbirliği kurmak ve denetleyici olmaktır.
GAZİ İSMAİLOĞULLARI: PEKİ BU OLUŞUMUN İŞLEYİŞ ŞEKLİ VE ÜYE KABULÜ NASIL YAPILIYOR?
Kerem Zeybekoğlu: Defne Değişim Hareketi demokratik bir işleyişe sahiptir. DDH ile hareket eden herkes eşit söze sahiptir. Herke kendi görüşünü belirtir, kendini ifade edebilir. Alınan her karar grubun kararıdır. Herkes bu oluşumun bir parçası olabilir. Bizimle beraber hareket edecek kişilerden beklentimiz grubu siyasi hedefler doğrultusunda kullanmaması, kişisel çıkarları için hareket etmemesi ve bizim tabirimizle geçmişinde siyasette herhangi bir kirlilik içine girmemiş olmasıdır. Böyle olan her birey DDH’nin doğal üyesidir. Ayrıca bizler maddi durumlarından veya başka bir durumdan dolayı ötelenmiş, haksızlığa uğramış, işsiz, sessizliğe bürünen her Defnelinin dostlarıyız.
Defne Değişim Hareketinin işleyişinde en önemli özellik her mahallede temsilcilerin olmasıdır. Her mahallede DDH’yi temsil eden ve bulunduğu mahallenin sorunlarını DDH’ye ulaştıran kişilerin olması; doğrudan halk ile iletişim kurmak ve halk ile doğrudan bir bağ kurmayı da sağlamaktadır. Böyle olunca halkta sorunlarını doğrudan DDH’ye aktarmış olur.
GAZİ İSMAİLOĞULLARI: ŞİMDİ İSMİNİZ DEFNE DEĞİŞİM HAREKETİ HEDEFİNİZ GENEL OLARAK DEFNE İLÇESİ VE SORUNLARI MI?
Serdal Hasırcı: Defne’de var olan anlayışlardan farklı olarak halkımız ile birlikte bir değişimi hedeflediğimizden dolayı DEFNE DEĞİŞİM HAREKETİ ismini koyduk. Defnedeki sorunların çözüme kavuşması temel amacımız tabi bunu yaparken de yerel yönetimler konusunda iddiamızda var. Defnede her mahallenin nasıl kendine özgü sorunları varsa bir mahallenin sorununun diğer mahalleli tarafından sahiplenilmesini sağlamak temel hedefimizdir. Örneğin Armutludaki bir sorunu Harbiye’de, Sümerlerde oturan birinin sahiplenmesi yapmak istediğimiz bir yaşam kültürüdür. Bu anlamda bizler Defnenin gelecekte hak ettiği bir şekilde olması açısında mücadelemizden taviz vermeden devam edeceğiz. Burada iyi bir örnek verirsek diğer ilçeler içinde bir umut olacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca tabi ki ülke genelindeki sorunlara da duyarlılık göstermek bizim ilkelerimizden birisidir.
GAZİ İSMAİLOĞULLARI: BİRAZDA YEREL YÖNETİMLERDEN KONUŞALIM MI? BU KONUDA DEFNE İLÇESİ ÖZELİNDE SORMAK İSTİYORUM. YAKLAŞIK 2 YIL ÖNCE ‘’HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK DENİLDİ’’ VE 36 PROJE AÇIKLANDI BUGÜNDEN BAKINCA SÜRECİ NASIL GÖRÜYORSUNUZ?
Kerem Zeybekoğlu: Maalesef seçim sürecinde projeler havada uçuştu. Sanırım kim ne önerdiyse onu proje olarak sundular. 36 projeden doğru dürüst 1 projenin olmaması kabul edilemez normal koşullarda istifa sebebidir. Fakat istifa edilmesi bir yana gamsızlık devam etmektedir. Tabi burada önemli bir soru karşımıza çıkıyor. Defne’yi kim yönetiyor? “Belediye başkanının iradesi” sorunu ilçede çok tartışılan bir konu. Para babalarının oyuncağı olmuş yönetimlerden hiçbir zaman hizmet beklenemez. Ülkenin genelinde olduğu gibi ilçemizde de hizmetin olmamasının nedeni yolsuzluklardır. Zaten ihalelere ve özellikle imar kararlarına baktığınız zaman Defne ilçesini ilçenin tüm kaynaklarını tüketen 3-5 kişinin olduğunu görebiliyorsunuz. “her şey çok güzel olacak’’ dedikleri kendileri açısındanmış halk için her şey dahada kötü oldu. Halka vaat edilen 36 projenin yapılmaması aynı zamanda meclis üyelerinin sorunu ve birkaç meclis üyesini ayrı tutarak söylemek gerekirse Defne halkı bu değirmene su taşıyan meclis üyelerinden de hesap soracaktır. İmar planları için kavga çıkartan, imar komisyonuna geçtikten sonra bağırıp, çağıran, hırlayan, gürleyen meclis üyelerini de izliyoruz. Gelinen noktada süreç olarak bu yönetime tepkinin daha da çok olacağını göreceğiz bugün buradan uyarıyoruz. Bu süreçte kimin imzası varsa halk er geç demokratik yollardan hesap soracaktır.
GAZİ İSMAİLOĞULLARI: SİZE GÖRE BU ARALAR DEFNE İLÇESİNİN EN ACİL EN YAKICI SORUNLARI HANGİLERİDİR?
Serdal Hasırcı: 1.Gençlerimiz işsiz, ekonomik olarak yoksulluk sınırının altında binlerce ailelerimiz var. Mahallelerde uyuşturucu ve diğer madde kullanımı artmış durumda.
2.Defne Belediyesi halkın sorunlarını çözmek yerine oyalama içerisinde yani ‘’hizmetsizlik sorunu’’.
3.Yıllardır çözülmeyen ve artık bir halk sağlığı sorunu olan ‘’arıtma tesisi’’ sorunu
4.Barınak sorunu
GAZİ İSMAİLOĞULLARI: PEKİ BU KONUDA ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZ NELER?
Kerem Zeybekoğlu: Sorunların temel kaynağı Defne ilçesinin sorunlarının çözümünü sürekli ötelemesidir. Yerel yönetimlerin halka hesap verilebilirliğini göz ardı etmemek gerekir dolayısıyla çözümün en önemli noktası halkın bu hakkını kullanması konusunda örgütlemektir. Yani hakkını isteyen sorunları bir kadermiş gibi görmeyen bir bilinç yarattığımız an yerel yönetimler rahat hareket edemeyecektir. Örgütlenmiş bir Defne sorunları çözer. Bu yüzden mahalle toplantılarını önemsiyoruz.
GAZİ İSMAİLOĞULLARI: YEREL YÖNETİMLER İLE BU KONUDA GÖRÜŞMELERİNİZ OLUYOR MU? KARŞINIZDA BİR MUHATAP BULABİLİYOR MUSUNUZ?
Serdal Hasırcı: Birçok konuda yerel yönetimler ile görüşmeler yaptık. Her görüşmede bundan sonra böyle olacak şöyle olacak şeklinde sözler verilmesine rağmen değişen bir şey olmadı. Bizde hiçbir zaman gizli görüşmeler veya anlaşmalar peşinde olmadık. Bunları teklif edenler ile muhatap olmadık. Örneğin her Çarşamba arıtma tesisi önünde arıtma tesisinin kaldırılması için açıklama yapıyoruz. Bu konuda dolaylı veya dolaysız görüşme isteğinde bulunanlar oldu. Bizler tesisin kaldırılması konusunda somut bir adım atılmadığı sürece görüşme yapmayacağımızı belirttik. Şimdiye kadar yaptığımız her görüşmeyi sosyal medya hesaplarımızdan paylaştık. Buradan muhtarlarımıza sesleniyoruz beraber olursak birçok sorunu beraber çözmüş olacağız. Belirtmek isteriz ki bizler net bir duruşa sahibiz. Taleplerimizde net. Bu konuda atılacak her somut adım içinde görüşürüz.
GAZİ İSMAİLOĞULLARI: SON OLARAK ŞU SORUYU SORMAK İSTİYORUM. YAKIN BİR SÜREÇTE SOSYAL MEDYADA ‘’DEFNE BELEDİYESİ GİBİYİM HİÇBİR ŞEY YAPASIM YOK’’ ŞEKLİNDE BİR ESPİRİ DOLAŞIYORDU VE BAYAĞI SES GETİRDİ. MERAK ETTİĞİM KISMI ŞU, HALK KENDİ OYLARIYLA SEÇTİĞİ YÖNETİCİLER HAKKINDA NE OLUYORDA BU ŞEKİLDE DÜŞÜNÜR HALE GELİYOR?
Kerem Zeybekoğlu: ‘’DEFNE BELEDİYESİ GİBİYİM HİÇBİR ŞEY YAPASIM YOK’’ esprisi halkta yerleşmiş somut bir algının espriye dönüşmüş halidir. Ortada Defne belediyesinden umudunu yitirmiş bir halk var. Bu espri aynı zamanda gelecek ilk yerel seçimlerde oy kullanacak defne halkı için bir kriter olacak. Ya böyle yetersiz ve iradesiz bir belediye başkanı seçecek ya da artık yeter diyecek. Ortada somut bir tablo var Halk ile bağını tamamen yitirmiş bir belediye başkanı, kendi kişisel hesapları dışında hareketlenmeyen meclis üyeleri(birkaç meclis üyesini tenzih ederek) söz konusu. Daha da acı bu belediye başkanı ve şürekâsını Defne Halkının büyük çoğunlukla seçmiş olmasıdır. Fakat son olarak bilinmelidir ki DDH Defne halkı ile birlikte bu yönetim anlayışını tarihe gömecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.